Friday, March 15, 2013

an *AMAZING* produce sale!

Fact: produce is normally expensive

Fact: you should have five servings of fruit or vegetables everyday

Fact: those two previous statements normally counter each other; it costs too much to eat healthy

Allow me to introduce you to another fact: today I bought all of the produce pictured above for $10.30. Yes. All of it. $10.30.

1 honey dew melon
1 baking potato
2 cauliflowers
2 jicamas
2 eggplants
3 red peppers
4 green peppers
4 onions
4 oranges
7 red delicious apples
7 jonagold apples

I was glancing at grocery ads today and found an amazing deal for produce at Reams in the Salt Lake Valley. Fill the white bag with a wide list of different fruits and vegetables for only $10. As much as you can stuff in, as long as it can stand up on its own, $10. (Then add $0.30 for tax.)

All of those years of playing Tetris finally paid off. Haha.

This was my strategy. Place the melon in the bottom because it was heavy and I don't want it I smoosh everything else. Then I filled it with onions, potato and peppers-- making sure to fill all the empty places with something small. When my bag was about 2/3 full, I got apples. And a ton of them because we eat them all the time! When the bag was almost full (probably most people would have stopped at this point), I balanced the cauliflower on the top and used the jicama and eggplants to keep everything balanced. And then I saw I had a few holes so I put added a few other small things.

Fact: we can afford to eat five servings of produce a day. Thank You Reams!!
(This sale runs from now until March 18, 2013. Click HERE to find a Reams near you.)

Good Luck playing PRODUCE tetris! I would love to see what all you can fit in your white paper bag! :)

No comments: